12-24-36 Ay Kredi Kartı Taksitlendirmesi

Kredi Kartı Taksitlendirme

Kredi kartları günümüz koşullarında olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Her insanın cebinde mutlaka bir kredi kartı bulunmaktadır. 18 yaşını geçmiş her birey maaş alabildiği ve bunu ispatlaya bildiği sürece kredi kartı başvurusunda bulunabilmektedir. Ancak genellikle kredi kartı limiti maaşa göre belirlenmektedir.

Alışveriş yaparken zevkle kullanılan kredi kartlarının borç ödeme zamanı geldiğinde kimi zaman tahmin edilen kimi zaman ise tahmin edilen tutarın çok daha fazlasının gelmesi insanlarında ödemelerini düzgün ya da eksik yapmaları ile sonuçlanmaktadır. Düzgün ödemelerin yapılıyor olması insanların sıkıntı yaşamalarını engellerken eksik ödemenin yapılması sonucunda borçların fazlalaşması insanlarında canını sıkmaktadır. Bunun engellenebilmesi içinde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu yeni bir dönem açmıştır.

BDDK sayesinde neredeyse insanlar rahatlamıştır. Kredi kartı borcu birikmiş ve sürekli faize giren borçları taksitlendirme yapmaktadırlar. Kredi kartı taksitlendirme yapan bankalar sizlere yardımcı olmakta ve bu şekilde de ödemelerinizin daha kolay olmasını sağlamaktadır. Bunun içinde sizlerin de başvuruda bulunması gerekmektedir. Kredi kartı ile yapılan alışverişlerin bir kısmında taksitlendirme yapılabilmekte ancak halen bir kısmında taksitlendirme yapılamamaktadır. Doğrudan pazarlama ile yapılan harcamalar, telekomünikasyon, yurtdışında yapılan her türlü alışveriş, alkollü içecek alımları, gıda, yemek, kozmetik akaryakıt, hediye çekleri gibi alışverişlerde taksitlendirme yapılmamaktadır.

Tüm bunlara bakıldığında da insanların yarısından fazlasının her gün bu alışverişleri yaptığı anlamına gelmektedir. Neredeyse hepsi olmazsa olmaz alışverişler arasında yer almaktadır. İnsanlar belki bir kısmını erteleyebilirler ama hepsini erteleme şansına sahip olamamaktadırlar. Bu alışverişler haricinde taksitlendirilebilen alışverişlerde bulunmaktadır. Genel olarak bakıldığında kuyumculuk alışverişlerinde 4 ay, bilgisayar ya da elektronik eşya alımlarında 6 aya kadar, konaklama, sağlık hizmetleri, taşımacılık, seyahat acentesi, havayolları, dernek ve kulüp harcamaları, vergi ödemeleri 9 aya kadar taksitlendirilebilmektedir. Her bankanın taksit uygulaması farklılıklar göstermektedir. Bu nedenle bankanızın taksitlendirme yapabildiği taksit sayısı kadar taksitlendirme yapılabilmektedir.

Kredi kartı taksitlendirme sadece alışverişlerde değil bankalar tarafından da yapılabilmektedir. Ancak bu taksitlendirme kredi kartı kullanıcısının bankaya başvurusu ile gerçekleştirilmektedir. Bu süreçte işlemler halledildikten sonra o ay içerisinde ya da bir sonraki aydan başlamak koşuluyla ödemelerinizi bankayla birlikte belirlediğiniz tutar kadar ödeyebileceksiniz. Her ay ekstrenize yansıtılacak olan tutarı ödemediğiniz takdirde daha önce olduğu gibi borç altına girebilirsiniz. Bu nedenle ödemelerinizi düzenli yapmalı ve sonucunda da kredi kartı borcunuzun tamamını bitirebiliyor olacaksınız.

Kredi kartı taksitlendirme işleminin devreye girmesinden sonra insanlar kredi kartı borçlarını daha da kolay ödemeye başlamışlardır. Alışverişlerin bir kısmında taksitlendirme yapılması insanların harcamalarında da daha özenli davranmalarına sebebiyet vermiştir. Bu şekilde devam etmesi de insanların kredi kartı kullanımını daha dikkatli yapmalarını sağlamıştır.

Yüksek limitli kredi kartı borçlarının ödenememesi ve taksitlendirme yapılması da insanların nefes almalarını sağlamıştır. Son zamanlarda da birçok kişi kredi kartı taksitlendirme işlemlerini bankalarda yaptırmış ve yaptırmaya da devam etmektedir.

Kredi kartına taksitli alışveriş yapan kişilerde yüksek faiz oranlarından kurtulmuş olmaktadırlar. Özellikle yeni ev kuracak olan kişiler bu konuda çok büyük bir adım atmışlar ve kredi kartından alışverişlerini yaparak kredi çekme ya da senet işlemlerinden de uzak durmuşlardır. Taksitlendirmenin 12 aya kadar çıkması ile daha düzenli kredi kartı harcamalarının olduğu da tespit edilmiştir. Bunun yapılabilmesi içinde öncelikle sizlerin kredi kartı borçlarınızı taksitlendirmesi gerekmektedir. Bir defaya mahsus taksitlendirme yapmalı ve daha sonrasında düzene oturtarak ödemelerin düzenli yapılmasına özen gösterilmelidir. İlerleyen zamanlarda da rahat ve konforlu alışverişlerinizi gönül rahatlığı ile yapabilme imkânını kendinize sunmanın keyfini sürmelisiniz.

Kredi Kartları 12 Taksite Yükseldi

Kredi Kartları 12 Taksite Yükseldi

Kredi kartı Taksitlendirme Sınırı 2013 yılında çıkan kanun ile 9 taksite düşürülmüştü, yeni düzenleme ile tekrar 12 taksite yükseltilmiş durumdadır, bir çok sektörü olumlu bir şekilde etkileyen taksit artırımı önümüzdeki günlerde dahada pozitif etki yaratacak gibi görünmektedir.

Erteleme Yok

2013 yılında Taksit Sınırlaması geldiğinde kredi kartlarına 12 taksit + 5 aya kadar erteleme imkanı var idi, şu an o yok tüketicilerin gözü de bunda aslında, erteleme ile örnek: Bir mal aldınız, tutarı bin tl bunu ilk 5 ay ödemiyorsunuz, 5 ay sonra 12 taksit halinde ödemeye başlıyorsunuz, toplamda 17 aya tekamül ediyor, erteleme yeniden gelir ise tüketiciler rahat bir nefes alacak gibi görünmekte.

Taksit Sınırı Artırıl malımı

Alım yapmakta güçlük çeken tüketici alım yapmakta çok zorlanmaktadır, kredi kartı ve krediler de taksit sayıları daha da artırılır ise alım gücü kolaylaşmakta tüketiciler ihtiyaçlarını daha kolay gidere bilmektedirler.

 

KREDİ KARTLARININ BORÇLARINI ÖDEME YÖNTEMLERİ

KREDİ KARTLARININ BORÇLARINI ÖDEME YÖNTEMLERİ

Dünya çapında maddi destek bakımından ihtiyacı olan insanlar için para desteği sağlamak artık günümüzde kolaylaşmıştır. Bununla beraber insanların harcamalarını daha rahat ve huzurlu yapmaları için ve maddi destek bakımından sorun olmadan yapmaları için kredi kartları ilk olarak yardımına koşmaktadır. Bununla beraber kredi kartlarında oluşan borçlar ve bunları ödeyemem yönünden insanlar büyük sıkıntılar hatta ve hatta haciz durumundan dolayı bütün mal varlıklarını kaybetmektedirler. Bunun için bankaların da tüketici yasasının zaman zaman yaptığı aflar da göz önünde bulundurulduğu takdirde bütün sorunların yani maddi acıdan sorunların halledilmesi amaçlanmıştır.

ÖRNEKLENDİRME GEREKİRSE

Örneğin kredi kartı borçlarını ödeme yönünden ele alacak olursak tüketici yasasına göre kredi kartı borcu olan bir kullanıcının isteklerini yazılı olarak bildirmek koşulu ile kredi kartı sahibinin borçlarının yapılandırılması ön görülerek ödeme kolaylığı sağlanacağını resmi gazetede belirtilmiştir. Taksitli ürün satışlarının da uygulanan temerrüte düşen tüketiciye sağlanan veya imkan verilen haklar genişlik kazanmakla beraber bazı kampanya dahilinde olan satışların bakanlık izni dahilinde yapılarak hem kullanıcı ve hem kurum açısından mağduriyet yaşamamaları için böyle bir yönteme başvurulmuştur. Güncel olarak 31 Ocak 2016 tarihinde yapılan açıklamaya göre kredi kartı belirli bir limiti aşmış ve ödeme de zorluk çeken vatandaşlar af durumu ele alıp yürürlüğe tekrar konulmuştur. Bununla beraber vatandaşların mağduriyet yaşamamaları için tüketici yasaları her daim görevlerini yerine getirmiş ve halinde işlerini büyük bir titizlikle sürdürmektedirler.

Vatandaşların aklında kredi kartı alanlar borç batağında diye bir söylenti oluşmuştur. Fakat şöyle bir dönüp baktığımızda ve yapılan araştırmalar veya anket sonuçlarına göre vatandaşların bir kısmı harcamalarını düzenli bir şekilde yapmamalarından dolayı ve bütçelerin üstünde harcama yaparak bunları ödeyemedikleri ve buna bağlı olarak kredi kartı borcu birikerek faiz oranı ile birlikte miktar gün geçtikçe artmaktadır ki bu da vatandasın kredi kartı borcunu ödemede zorluk açmaktadır ve haciz işlemi devreye girmektedir.

Konuyu su yönden ele aldığımızda da gördüğümüz üzere insanlar yüklü miktar da kredi çekip ve bunları borçlandırma yani taksitlendirme yapmak suretiyle taksitleri de zamanında ödeyemediği için her durumda hayatını kendi kendine zorlaştırmıştır durumdadır. Bununla beraber çıkan sorunlarda da görüldüğü gibi tüketici yasaları her gecen gün yürürlükte ve işini sıkı yapmak açısından büyük önemi de vatandaşların umut kapısı olmakla beraber vatandaşların hayatlarında kolaylık sağlamaları ve huzurlu bir hayat geçirmeleri için halen çalışmalarını sürdürmektedir.

KREDİ KARTI BORÇLARININ ÖDENMESİ

                                                  KREDİ KARTI BORÇLARININ ÖDENMESİ

Günümüz dünyasında her geçen gün kredi kartı sahiplerinin artması nedeniyle yıllar geçtikçe hem kredi kartlı borç sahibi artması hem de verilen zamanda miktarların ödenmemesi durumlarından dolayı kredi kartı borçlarının ödenmesi olarak bankaların uyguladığı haciz yöntemine dayalı alacaklı olan banka borcunu bu şekilde almaktadır. Günümüzde görüyoruz ki durumdan daha kötü durumda olan insanlarda vardır. Örneğin konuyu şu yönden ele alacak olursak bir kredi kartı kullanıcısı olan x kişinin a bankasına 50 milyar borcu olsun ve 6 aydır taksitlerini ödememiş olsun ve 7 ay da haciz işlemin yürürlükte olduğunu düşünelim. X kişisi durumu kurtarmak haciz durumundan kurtulmak için b bankasından faiz oranı yüksek oranda 50 milyarı borcun taksitlerini kapatmak için para çektiğini düşünelim.

Bu gibi insanlar zaman geçtikçe o bankadan borç alma öbür bankaya verme, bu bankadan alıp öbür bankaya verme gibi hem yanlış hem de mantıksız bir yol izlemektedirler. Halbuki zamanında ödeyeceği kadar kredi kartı borcu olsaydı bu durumları yaşamamış olacaktı. Fakat zaman zaman hükümetin yapmış olduğu torba yasası ve tüketici yasalarına dayalı kredi kartı borçlarına af gelmesi durumları vardır. Şöyle ki hükümet bu yasa organları da kurmasa insanlar için daha kötü olacağından dolayı böyle bir yola başvurmuştur. Ama kafayı kullanan kişiler yani hesabını kitabını yapan kişilerin yatırım yaptıkları ve bu sayede yüksek karlar yapacağı maddi yönden ortadadır.

Yapılan anket araştırmaları sonucunda da görüldüğü gibi hesabını kitabını bilen mantıklı bir şekilde kredi çeken bir insan aylık ödemelerini düzenli olarak yaptığı taktirde ve kredi kartı borcunu bitirdiği taktirde bankaların güvenerek yani tekrar kredi almaya hak kazandığı ve öte yandan borç batağına düşmüş, haciz işlemine tabi tutulmuş ve bunlar durumu idare etmemiş hapis cezasına yemiş bir insan için hayat çok zordur. Çünkü bankalar artık kredi vermemekle beraber hayatını alt üst eden kredi kartından dolayı hayatı mahvolmuştur. Fakat gelen aflar doğrultusunda tekrar eski haline dönülmesi amaçlanmıştır. Anket sonuçlarında da görüldüğü gibi 100 insandan 80’i kredi kartı sahibi ve bunlarında % 50’si borç batağında olduğu belirlenmiştir. Aslında kredi kartı her daima yardımımıza koşan bir araç olmakla beraber dünya genelinde de kredi kartı borç sayısındaki artış yüzünden artık bankalar yüksek miktarda da kredi vermemeyi ön görmüşlerdir. Bunun üzerine yapılan düzenlemeler dahilinde kredi kartı verecekleri ortadadır.

Kredi Kartı Taksitlendirme Bilgilendirmeler

Kredi Kartı Taksitlendirme

kredi karti taksit 12 ay
kredi karti taksit 12 ay

Cepteki finans merkezleri konumunda olan kredi kartları artıları ve eksileri ile hemen hemen herkesin hayatına dâhil olmuş durumdadır. Ancak maalesef ki kredi kartı kullanımı konusunda ülkemizde bir bilinç yerleşmemiştir. Bu nedenle kredi ve kredi kartlarının borçlarını ödeyemeyerek icralık duruma gelen pek çok kişi vardır ki bu tarz davalarla karşılaşan ailelerin pek çoğu Kredi Kartı Taksitlendirme işlemi yapamadıysalar boşanma gibi pek çok olayla karşı karşıya kalmışlardır. Son yıllarda devletin aldığı bir takım tedbirler vardır ancak öncesinde bu konuda mağdur olan pek çok kişi ve aile olmuştur. Bu tedbirlerden bazılarını şöyle sıralayabiliriz.

 • Banka Kartları Ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik ile sözleşmelerde bulunan eski yıllarda karınca duası tabiri ile bahsedilen yazıların herkesin okuyabileceği boyutlara getirilmesi,
 • Yine aynı yönetmelik kart kullanıcısına bazı bilgilerin verilmesini zorunlu kılmaktadır. Bunların arasında yükümlülüğün başladığı zaman, şifrelerle ilgili güvenlik bilgilendirmeleri gelmektedir. “Kart hamilinin, yapacağı kayıp veya çalıntı bildiriminden önceki yirmi dört saat içinde gerçekleşen hukuka aykırı kullanımdan doğan zararlardan yüz elli Yeni Türk Lirası ile sınırlı olmak üzere sorumlu olacağı, bildirimin yapılmaması halinde bu sınırın uygulanmayacağı”. Bu çerçevede karşılaşılacak zararlara karşı alınacak sigorta önlemleri. Çalınma durumunda kart sahibinin bildirim zorunluluğunun olduğu bildirilmelidir.
 • Kart teslim edilirken ise bu bilgiler tekrar edilmeli, karta uygulanacak faiz oranlarının bilgisinin verilmesi ve dönem borcunu ödemeyenler için kalan kısma uygulanacak faiz oranları, ücret, komisyon ve vergiler mutlaka bildirilmek zorundadır.

5464 sayılı Banka Kartları Ve Kredi Kartları Kanunu ile de bazı düzenlemeler yapılmıştır. Örneğin kanunun 8. maddesinde “Kart çıkaran kuruluşlar, talepte bulunmayan veya sözleşme imzalamayan kişiler adına hiçbir şekil ve surette kart veremezler” hükmü yer almaktadır. Aynı kanunun 9. Maddesi kart çıkaran kuruluşlar, kredi kartı almak isteyen kişilerin yasaklılık veya engel durumu, ekonomik ve sosyal durumu, aylık veya yıllık ortalama geliri, diğer kart çıkaran kuruluşlarca bu kişilere tahsis edilen kredi kartı limiti, bir model veya skorlama sistemi sonuçlarını da kart tahsisinden önce değerlendirmelere almasını zorunlu kılar. Ancak ülkemizde bir iş yerinde çalışan kişiler için açılan maaş hesapları açılırken dayatma suretiyle verilen kredi kartları eğer kullanım konusunda bilinçli olmayan kişilere verilirse bu işlemlerin sonucunda kişinin borç kapama konusunda çokça uğraşacağı açıktır. Kişilerin gelirlerinin çok üzerinde limitlere sahip kredi kartlarının kişilere tahsisi konusunu da yine kanunlar ile yapılan düzenlemeler olmuştur.

Kişiler doğru kullanımı yapamadıkları ve borçları ödeme imkânlarının üzerine çıktığında Kredi Kartı Taksitlendirmesi yapmak zorunlu hale gelir. Bu taksitlendirme işlemini öncelikle belirli faiz ve komisyonlar karşılığında bankanız size teklif edecektir. Bunun dışında diğer bankalar da borç toplama kredisi adı altında kişilere teklifler sunabilmektedir. Ancak gerek kredi borçları gerekse de kredi kartı borçları konusunda ödeme yapamayan kişilere banka tarzındaki finansal kurumların hiç biri yapılandırma konusunda yardımcı olmayacaktır. Bunun dışında kalan çeşitli özel finans kurumları ise fahiş fiyatlar karşılığında borç kapama işlemleri yapmaktadır.

Kredi kartı kullanımı konusunda kişilerin dikkat edilmesi gereken kuralların daha yaygın olarak kişilere bildirilmesi ve toplumda bir kredi kartı kullanım ahlakı ve şekli yaratılması Türk milletinin aile yaşamı açısından da koruyucu bir tedbir olacaktır. Kullanım bilinci kişilerin Kredi Kartı Taksitlendirme işlemlerinin peşinde koşma ve ödeyemeyeceği borçların altına girme riskini de ortadan kaldıracaktır. Bütün bunların yanında kişilerin de kendilerini koruyucu tedbirleri almaları gelirlerinin çok üzerinde borçlara girmemeleri gerekmektedir.

Kredi Kartı Borcuna Reddi Miras

Kredi Kartı Borcuna Reddi Miras Nasıl Yapılır

Bir Yakınınız vefaat Ettiğini düşünelim, 1 ci derecede yakınların alacaklarından  ve borçlarından 1 derecede yakınları sorumludur, yani eğer miras kalmış bunu kabul ediyorsanız borcu da kabul etmek ve ödemek durumundasınızdır.

Ne Yapmak Lazım?

Eğer Kredi kartı veya herhangi borçları çok olan yakınınız var ve kalan malları alacağını geçiyor ise Bunu REDDİ MİRAS ile üstünüzden atabilirsiniz, Ölen Kişinin Kredi ve Kredi Kartı Borcu bir de reddi miras yani miras’ı reddetme ile de kapatılmaktadır. Bu durumda banka vatandaşın mal varlığını inceler ve üzerinde mevcut olan tüm taşınır/taşınmazlara haciz koyarak borcu kadar olan miktarı tahsil etmeye çalışır. Eğer vatandaşın mal varlığı yok, sigortası yok ve reddi miras mevcutsa o kredi batık kredi olarak kalır. Banka tahsil yapamaz. Kredi çekerken mevcutsa kefil, kefilin inceleneceğini de unutmayın.

B- RET BEYANI 3 AYLIK HAK DÜŞÜRÜCÜ SÜRESİ İÇİNDE YAPILMALIDIR

Söz konusu 3 aylık süre, yasal mirasçılar (kanunen sayılmış olan mirasçılar) için mirasbırakanın ölümünü öğrendiği tarihten itibaren başlar. Ancak ölümden haberdar olmakla birlikte, ölüm anında mirasçı olduğunu bilmeyen yasal mirasçı için süre, ispat edilmesi şartıyla, mirasçı olduğunu öğrendiği andan itibaren başlar.

Atanmış mirasçılar ise vasiyetnameye göre mirasbırakanın tasarrufunun (vasiyetname ile mirasçı atama) kendilerine resmen bildirildiği (tebliğ edildiği) tarihten itibaren 3 aylık süre içerisinde mirası reddetmelidirler.

Ret sonucunda miras daha önce mirasçı olmayanlara geçerse; bunlar için ret süresi, önceki mirasçılar tarafından mirasın reddedildiğini öğrendikleri tarihten itibaren işlemeye başlar. Örneğin, mirasbırakan öldüğünde yasal mirasçılarından yalnızca çocuğu ve amcası sağdır. Kural gereği bu halde tüm miras çocuğa kalır. Ancak, çocuk mirası reddederse, miras, daha önce mirasçı olmayan amcaya geçer. Yeni mirasçı amca için 3 aylık süre, çocuk tarafından mirasın reddedildiğini öğrendiği andan itibaren başlar.

Sözü edilen 3 aylık sürenin uzaması veya süre bitiminde yeni bir süre tayin edilebilmesi, ancak önemli sebeplerin varlığı halinde sulh hakimi tarafından karar verilmesi ile mümkündür.

Hak düşürücü nitelikte olan bu süre, bazı durumlarda koruyucu da olabilir. Nitekim, mirasbırakanın alacaklılarının, alacaklarından dolayı icrai işlemlere geçebilmeleri için 3 aylık ret süresinin sona ermesini beklemeleri gerekmektedir. Mirasbırakanın borcu kamu borcu dahi olsa haciz işlemi yapılamayacaktır.

Kısacası kredi kartı borcu olan yakınınızın reddi miras ile borçlarını reddederek Borçları ödemekten kurtulmanız mümkündür, ve bu işlemleri zamanında yapanız önemli.

 

Kredi Kartı Taksit Sınırı 12 Aya Çıktı

Kredi Kartında  Taksit Sınırı 9 Aydan 12 Aya Çıkarıldı.

Bugün itibari ile resmi gazetede Yayınlanan yürürlüğe Giren Kredi Kartı Yönetmeliğine Göre Taksit Sayısı 9 Aydan 12 Aya Çıkmış Olup Uygulanmaya Başlamıştır.

Buna Göre:

Yapılan değişiklikte, ” Mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dâhil olmak üzere, kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi dokuz ayı geçemez.

Kuyumla ilgili harcamalarda bu süre dört ay, beyaz eşya ve mobilya ile eğitim ve öğrenim ücretine ilişkin harcamalarda ise bu süre on iki ay olarak uygulanır. Kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek telekomünikasyonla ilgili harcamalarda ve yemek, gıda, akaryakıt ile hediye kart, hediye çeki ve benzeri şekillerde herhangi somut bir mal veya hizmeti içermeyen ürünlerin alımlarında taksit uygulanamaz.” denildi.

Bunun Ekonomik daralmanın önünü Açmasını bekleyen uzmanlar piyasanın canlanacağını ve Kayıt dışı Senetle Borçlanmanın Azalacağını Bildirmektedir.

Kredi Kartının Faydaları Nelerdir

kredi kartı faydaları
kredi kartı faydaları

Kredi Kartının Faydaları

Kredi kartları insanlar için artık vazgeçilmezler arasında ilk sırada yer almaktadır. Doğru kullanım sayesinde de birçok avantajları vardır ve insanlar bu avantajlardan faydalanmak istemektedirler. Ancak yanlış kullanım sonucunda faydalarının tadını çıkaramayan insanlarda vardır. Eğer siz ilk defa kredi kartı kullanan biriyseniz işte o zaman faydalarını en iyi şekilde bilmeniz gerekmektedir. Ancak kart elinize geçtikten sonra ilk olarak öncelikle ödemelerinizi düzenli yapmak koşulu ile kart kullanımını gerçekleştirmen izde fayda vardır.

                Kredi kartının faydaları Nelerdir;

 • Taksitli alışveriş yapabilme şansına sahip ola bilmektesiniz.
 • Hesap kesim tarihinden önce ödemenizi yapabilecek durumdaysanız o ay içerisinde ödemek şartıyla tek çekim ödeme yapabilirsiniz.
 • Nakit avans çekebilirsiniz. Ancak kartınızda olan limite göre belirleme yapabilmektesiniz.
 • Sanal alışveriş yapabilmektesiniz.
 • Okul taksitleri genelde yüksek olduğundan okuldan çekim yaptırıp taksitli ödeme yapabilmektesiniz.
 • Kartınızın özelliğine göre Türkiye’nin dört bir yanında ve yurt dışında kullanım sağlayabilirsiniz.
 • Fatura ödemelerinizi yapabilirsiniz. İsteğinize bağlı olarak otomatik ödeme talimatı verip sürekli bankalara gidip ödeme yapmak zorunda kalmayabilirsiniz.
 • Puan kazanabilirsiniz. Puan kazanma kartınızın özelliklerine ve nerede kullandığınıza, ne kadarlık alışveriş yaptığınıza göre farklılıklar göstermektedir.
 • Hesap kesim tarihinizi maaşınıza göre ayarlayarak maaşınızın tamamıyla borcunuzu ödeyip alışverişlerinizi kredi kartınız ile yapabilirsiniz.
 • Ek kart çıkarabilme şansına sahip ola bilmektesiniz.

Kredi kartları sizin için çok büyük avantajlar sağlamaktadır. Tüm bunlara bakıldığında yanınızda artık nakit para taşımanıza gerek kalmamaktadır. Son zamanlarda dolandırıcılık olaylarının artmasından dolayı insanlar nakit para taşımamakta ve kredi kartınız kaybolduğunda hemen müdahale etme şansına sahip ola bilmektesiniz ancak paranızı bulamayabilirsiniz.

Bu nedenle artık kredi kartları doğru kullanım sayesinde insanların dolandırıcılardan bir nevi kurtulmasını sağlamıştır. Günümüzde her yerde artık POS cihazlarının varlığının olması insanların da alışverişlerin kredi kartları ile yapmasını sağlamıştır. Sizlerde dikkatli olmalısınız. Aklınıza takılan her sorunun cevabını bulabilmek için araştırma yapmalısınız. Gerektiği noktada müşteri hizmetlerini arayarak ayrıntılı bilgilere sahip olmalısınız. Doğru verilen bilgiler ışığında da sizde kontrollü olarak kart kullanmaya devam edebileceksiniz. Kart kullanımında mümkün olduğunca profesyonel olmalısınız ki yanlış bir işlem fark ettiğinizde müdahale etmelisiniz.

Kredi kartının faydaları sayesinde birçok insan alamadığı her şeyi alabilmiştir. Günümüzde hayatın pahalı olması ve insanlarında para açısından sıkıntılar yaşıyor olması neredeyse günümüz koşullarında kaçınılmaz olmuştur. Ancak aylık olarak titiz bir hesaplama yapılırsa işte o zaman alışverişlerin tamamı kredi kartı ile yapıldıktan sonra zamanı gediğinde ödenmektedir. Alınan maaşların tamamını kredi kartına yatırdıktan sonra sıkıntısız olarak yaşamınıza devam edebilirsiniz. Ancak her zaman için kartınızda mutlaka kullanılabilir limit olmalıdır. Acil bir durum söz konusu olduğunda kredi kartınızı devreye sokarak yapmanız gereken ödemeleri yapabilirsiniz. Özellikle kış aylarında yakıt parasının beklediğinizden çok geldiği noktada faturanızı kartınızla İnternet bankacılığını kullanarak ödeyebileceksiniz. Birçok ayrıcalıklarının olması da sizlerin hoşuna gitmektedir.

Kredi kartı kullanmanın hiç kimseye aslında bir zararı olmaz ancak ödemelerinizi düzgün yaptığınız sürece. Ödemelerinizi ak sattığınızda ya da eksik ödediğinizde veya hiç ödemediğinizde o zaman faydalarını değil tam tersine zararlarını görebileceksiniz. En iyisi siz her şeyi düzgün yapın zararlarına hiç bulaşmayın. İnsanların bunalıma girmelerine neden olmaktadır. Sizler de sıkıntı yaşamamak için sürekli faydalarını görmeli ve her zaman banka gözünde portföyü temiz olarak kalmalısınız. Kötü bir imaj bırakmak ilerleyen zamanlarda sizin zorlanmanıza neden olabilir. Zorlanmamak içinde hiç bankalarla görüşmeden rahat rahat kartınızı kullanmaya devam edin. Bankalar sizi değil sizin bir şeye ihtiyacınız olduğunda bankaları siz arayıp rahatsız etmeyi tercih etmelisiniz.

Kredi Kartlarında Taksit Kısıtlaması 12 Ay Oluyor

Taksit Kısıtlaması Uzuyor

2013 Yılı Başlarında Kredi Kartlarına Getirilen Taksit Kısıtlamasına Esneklik Getiriliyor, 9 Aydan 12 Aya Krediler ise 36 Aydan 48 Aya Çıkartılacak.

Kredi Kartlarında Taksit Kısıtlaması 12 Ay Oluyor

Türkiye içerisinde yaşayan ya da başka ülkelerden gelen turistler alışverişlerinin tamamını kredi kartı ile yapmaktadır. Kendi ülkelerinde yaşamış oldukları rahatlığı görmek istemektedirler. Kart kullanan her insan nereye giderse gitsin alışverişlerini kredi kartları sayesinde kolaylıkla yapmaktadır. Ödeme zamanı geldiğinde de ödemelerini kolaylıkla yapabilmektedirler. Ellerinde bulunan paraları bozdurmak yerine kredi kartı ile alışveriş yapması çok daha kolay olduğundan bu yöntemi tercih etmektedirler.

Günümüz koşullarına bakıldığında insanların almış oldukları maaşları yetmediğinden mecburi olarak kredi kartı kullanmaya başlamaktadırlar. Ancak belirli bir süre az alışveriş yapılmakta ve daha sonrasında bu alışveriş limiti artmaktadır. Fiyatı az olan bir üründen birkaç tane alınıyor olması da boşuna alışverişlerin olduğunun büyük bir kanıtıdır. Kartınızda kullanılabilir limitinizin olması harcamalarınızı dikkatsiz yapıyor olmanıza neden olmaktadır. Ödeme zamanı geldiğinde de ödemelerin yapılamıyor olması bankaların sizleri avukata vermelerine neden olmaktadır. Bu durumla karşı karşıya kalmamak için dikkatli hareket etmelisiniz.

Kredi kartı taksitlendirme işlemi ödemelerinizi düzenli yaptığınızda kendinizi toparlamanız için çok büyük bir fırsat olmaktadır. Bu işi yapan birçok firma vardır. Bu firmalar arasından sizin için en uygun olanını seçmeli ve taksitlendirme için ön başvurunuzu yapmalısınız. Tanımlı olan mesaj merkez numarasına mesaj atabilirsiniz. Bu mesajdan sonra müşteri temsilcileri sizlere geri dönüş yapacaklardır. Mesaj çekmek yerine İnternet üzerinden de formları doldurarak başvuruda bulunabilirsiniz. Yakınınızda herhangi bir şube varsa da şahsen görüşme yapabilirsiniz. Şirketler kefil, senet istemediklerinden sadece nüfus cüzdanınızla başvuru yapabilirsiniz. Elinizde kaç tane kredi arktı varsa mutlaka yanınızda olmalıdır. Şirket kartınıza ya da kartlarınıza olan borçlarınızın tamamını toplayarak borcunuzun tutarına göre belirli bir komisyon karşılığında kartınızdan çekim yaparak ödemelerinizi yapıp size tekrar bir borç yapmaktadır. Ancak bu borç belirli bir aya bölünmekte ve sizleri bankanın faiz işletme durumundan kurtarmaktadır. Ödemelerinizi düzenli yaparsanız da sıkıntılardan kurtulmuş olacaksınız.

Kredi kartı taksitlendirme işlemleri arasındaki en fazla kullanılan yöntemlerden birisi nakit avanstır. Bunun için de kartınızın içerisinde kullanılabilir limit olması gerekmektedir. Ancak kartınızın içerisinde 1000 TL limitiniz var ve sizinde 1000 TL’ye ihtiyacınız varsa tamamını alamazsınız. Yapacağınız vade oranına göre faiz oranı ekleyerek ne kadar para çekmeniz gerektiğini banka size belirtecektir. Ne kadar az vade o kadar az faiz oranı olacağını unutmamalısınız.

Kredi çekerek kredi kartı borçlarınızın tamamını kapatabilirsiniz. Kredi kartınızı kullanmadığınız ve kredinizi düzenli ödediğinizde de sorunlarınızı ortadan kaldırabilirsiniz. Öncelikle kendi bankanızla görüşürseniz size uygun taksitlendirme ya da kredi konusunda yardımcı olabileceklerdir. Bankanız yardımcı olmadığı noktada başka bankalardan düşük faiz oranı ve vadesi olan bankalardan borç kapatma adı altında kredi çekebilirsiniz. Bu şekilde de tüm borçlarınızdan kurtulabilmek için adım atabilirsiniz.

Kredi kartı taksitlendirme yapmanız sizin için büyük bir avantajdır. Günümüzde her şeyin pahalı olmasından dolayı insanlar çok fazla sıkıntı yaşamakta bu nedenle de kredi kartlarını kullanmak zorunda kalmaktadırlar. Sizler eğer sıkıntı yaşamadan sorunlarınızın hallolmasını istiyorsanız zaman kaybetmemelisiniz. Alınması gereken önlemlerin hepsini denemenizde fayda vardır. Faiz işlediğinde ödeyeceğiniz miktarın her geçen gün arttığını göz ardı etmemelisiniz. Faiz ödemektense aylık ödemelerinizi taksitlendirmeden sonra düzenli yaparak çok az bir komisyon ödeyebilirsiniz. Elinizde bulunan kredi kartının limitinin maaşınız kadar olması sizin için çok iyi olacaktır. Bu nedenle limit artırımı talebinde bulunmamalısınız. Eğer kart kullanma zorunluluğunuz yoksa hiç kullanmamanız çok daha uygun olacaktır. Maaş kartınız varsa paranız onun içinde kalabilir ve siz yine nakit taşımamış olursunuz.                                                               

 

 

Kredi Kartı Yararları ve Zararları

Kredi Kartı Yararları ve Zararları

Günümüzde insanlar alışverişlerini taksitli olarak yapmaktadırlar. Yapmış oldukları alışverişlerin tamamını ya da bir kısmını taksitli olarak almakta aylık olarak ödemelerini yapmaktadırlar. Ödemeler düzenli olduğu takdirde sıkıntı yaşanmamaktadır. Ödemeler bir kez olsun aksadığından kısa sürede ödeme yapmadığınız takdirde faiz işletme sorunları başlamaktadır.

Kredi kartlarının yararları;

 • Tek çekim ve taksitli alışveriş yapılabilmektedir.
 • Her bankanın işleyişi farklı olduğundan borçlarınızı ödeyemediğinizde erteleme kampanyalarından faydalanabilirsiniz.
 • Alışveriş yaparken bankaların özel indirimlerinden ve kampanyalarından faydalanabilirsiniz.
 • O an için taksit yapmamış olsanız bile internet üzerinden internet bankacılığından giriş yaparak taksitlendirme yapabilirsiniz.
 • Nakit avans çekebilir ve ödemelerinize aylık olarak yansıtabilirsiniz.
 • Toplam tutar ödemeniz durumunda sorun yaşamamaktasınız.
 • Ek kart talebinde bulunabilirsiniz ve sevdiklerinizle aynı kartı paylaşabilirsiniz.
 • Kart kaybolduğunda müşteri hizmetlerinden hemen kapattırabilirsiniz.
 • Kazanılan puanları alışverişlerinizde kullanabilirsiniz.
 • İnternet üzerinden alışverişlerin yapılabilmesini sağlamaktadır.

Kredi kartının zararları;

 • Asgari tutarın ödenmesi durumunda kalan borca faiz işletilmesi
 • Nakit avans çekildiğin de kredi notunu düşürmesi
 • 3 ay hiç ödeme yapılmadığında bankaların avukata başvuru yapması ve ödemediğiniz tutarların alınması için maaşınıza ya da icra yoluyla ödemelerin yapılmasının sağlanması
 • Kart içerisinde kullanılabilir limit olmaması ve kart limitinin yükseltilmesinin talep edilmesinden sonra ödemelerin daha yüklü gelmesinden kaynaklanan sorunların ortaya çıkması.
 • 1 kuruş bile eksik ödeme yaptığınızda kart geçici olarak kullanıma kapatılmaktadır.

Zamanla kredi kartının faydalarını gördükten sonra daha dikkatli kullanım sağlayan insanlar neredeyse mecburiyet olmadıkça tüm alışverişlerini kredi kartı ile yapmaktadır. Kredi kartının zararlarını gören kişiler ise avantajlarından hiçbir zaman yararlanamamaktadırlar. Ödemelerini düzenli yapamadıklarından diledikleri kadar alışveriş yapamamaktadırlar. Kredi kartları günümüzde fazlasıyla kişi tarafından kullanılmaktadır. Kullanılan kart hangi bankaya ait olursa olsun işleyişleri hemen hemen aynıdır. Kimi banka az puan kazandırırken kimi banka daha fazla puan kazandırmaktadır.

Kredi kartı taksitlendirme son zamanlarda fazlasıyla ilgilenilen bir konu olmaktadır. İnsanlar borçlarından kurtulmak istediklerinden bu yönteme başvurmaktadırlar. Firmalar insanların borçlarından kurtulmaları için taksitlendirme yapmanın daha doğru olduğunu vurgulamaktadırlar. Ancak çalışacağınız firmayı da dikkatli seçmeli ve gerekli araştırmaları yapmalısınız.

İnsanlar kredi kartlarının zararlarını çoğunlukla özel günlerden sonra ödeme zamanı geldiğinde görmektedirler. Özellikle doğum günleri, bayramlar gibi özel zamanlarla alınan hediyeler, yapılan yüklü alışverişler taksitlendirilmiş olsa bile ödeme zorlukları yaşatmaktadır. Gıda alışverişlerinin taksitlendirilememesi ve yapılan alışveriş tutarı yüksekse ve ödenemezse bir sonraki ay daha fazla sıkıntı yaşanabilmektedir. İnsanlar sevdiklerini sevindirmek isterken kendilerini üzmektedirler. Alacağınız hediye her ne olursa olsun ödeyemeyeceğinizi düşünüyorsanız daha uygun fiyatlı olmalıdır.

Kredi kartının yararları ve zararlarını bildikten sonra nasıl kullanmanız gerektiğini de bilirsiniz. Kredi kartı borcunuzu sizden istenen süre içerisinde ödediğiniz takdirde bankalarla sıkıntı yaşamazsınız. Ne zamanki ödeme yapmazsınız işte o zaman bankalar sizi rahatsız edecektir. Hiç bir banka ile görüşmek istemezseniz ödemelerinizi düzenli yapmalısınız. Bankaların sizi arama gerekçesi ise limit arttırma, ödemelerin düzenli yapılmasından dolayı teşekkür etme, başka kart isteyip istemediğinizi sorma, kredi isteyip istemediğinizi sorma gibi değişiklikler göstermektedir. Siz ne kadar iyi müşteri olursanız bankalarda size karşı bir o kadar iyi olacaklardır. Bu nedenle kart kullanmak istiyorsanız ödemelerinizi düzenli yapmak koşulu ile kredi kartına sahip olmalısınız. Aksi takdirde zararları ile karşılaşabilirsiniz. Ödemelerini düzenli yapan her bireye tüm bankalar kapılarını sonuna kadar açar, ancak ödemelerini düzgün yapmayan tüm bireylere bankaların kapıları kapalıdır. Bunu asla unutmamalısınız. Bu nedenle de yapmanız gereken tek şey bankalarla en iyi şekilde anlaşma yoluna gitmektir.